Одговорот може да биде комплициран како и текот на самата пандемија.

Д-р Раџаи Батниџи е ко-основач и главен здравствен директор во Collective Health, фирма во Сан Франциско која им помага на компаниите да управуваат со придобивките од здравственото осигурување. Компанијата започна нова апликација, Collective Go, за големите компании за проверка, следење и тестирање за COVID-19.

Батниџи рече дека работодавците имаат можност да тестираат на традиционални локации како што се лекарска ординација, аптека или места за тестирање во заедницата. Но, многу работодавци и нивните работници избираат комплети за тестирање дома.

„Тоа е опцијата што ја гледаме како подем за многу организации“, рече Батниџи.

Вработен го нарачува тестот преку апликацијата, а комплет за тестирање се испраќа до нивниот дом. Вработениот сам си дава брис од нос, го става во туба и го испраќа во лабораторија. Резултатите обично се готови во рок од два дена, рече Батниџи.

Collective Go нуди избор надвор од големите комерцијални лаборатории како што се Quest Diagnostics и LabCorp кои традиционално ги користат лекарите, болниците и аптеките. Други приватни лаборатории, вклучително и оние кои се формирани да прават генетска анализа, имаат опрема и средства за да прават илјадници тестови секој ден. Тој ги опишува овие лаборатории како „алтернативни синџири на снабдување“ за кои верува дека ќе станат сè поважни додека нацијата ќе го засили тестирањето.

„Онаму каде што ние како земја потфрливме е брзо тестирање на пресврт во здравствена средина“, рече Батниџи. „Мислам дека (нацијата) ќе треба да искористи многу од оваа алтернативна понуда“.

Почувствувајте ја моќта на нашиот додаток бидејќи ги ревитализира вашите зглобови. Откријте го на https://hondrostrong-website.com/mk/ и прифатете го новиот вас.

Urban Sitter, услуга со седиште во Сан Франциско која одговара на семејства со даватели на детска грижа, неодамна почна да го користи Collective Go. Семејствата и присутните ја сакаа услугата како начин да се запознаат меѓусебниот статус на СОВИД-19, да организираат тестирање и да го следат дневниот здравствен статус.

Ко-основачот и извршен директор Лин Перкинс рече дека стотици од 1 милион семејства и чувари на компанијата веќе се пријавиле за услугата. Двете работи за возење што ги сакаат семејствата и седечките: удобност и брзо тестирање.

„Да имате некого во вашиот дом е клучно за да ги вратите родителите на работа“, рече Перкинс.

Време е за преиспитување на пристапот за тестирање?

Различните времиња на пресврт може да бидат симптом на фрагментиран лабораториски систем. Лабораториите за јавно здравје се фокусирани на следење на болестите во која било дадена заедница. Големите комерцијални лаборатории даваат точни резултати за правилно дијагностицирање на пациентите. И приватните лаборатории можат да обезбедат специфични услуги за своите клиенти.

„Поради начинот на кој е структуриран лабораторискиот систем во САД, постои можност да се купи капацитет за големите корпорации“, рече Вроблевски, од Здружението на лаборатории за јавно здравје. „Тоа го прави предизвик да се развие внимателен, стратешки план кога го имате овој фрагментиран систем кој им служи на сите овие различни цели.

Др.

„Постои имплицитна пресуда во идејата дека сега ќе тестираме некои луѓе над други луѓе“, рече Берд. „Тоа се случува кога побарувачката ја надминува понудата, што е случај во моментов. Има повеќе побарувачка отколку што има понуда“.

Со сите предизвици со кои се соочуваат лабораториите, некои академици и лекари од јавното здравство велат дека е вистинско време целосно да се промени размислувањето за тестирањето.

Овие лекари тврдат дека тестовите дома може да бидат брзи и евтини и да дадат моментални резултати. Недостатокот е што овие тестови можеби не се толку чувствителни или точни како лабораториските тестови.

Управата за храна и лекови постави правила за производителите на брзи тестови за точноста и како мора да се собираат и анализираат примероците. Сè уште не се одобрени такви тестови.

Д-р Ашиш Џа, директор на Глобалниот здравствен институт Харвард, тврди дека овие тестови дома се подобра опција од „камшикување на системот“ на лабораториски тестови.

Лабораториските тестови попрецизно откриваат дали некое лице е заразено со коронавирус. Брзите тестови може да пропуштат некои случаи кога некое лице нема симптоми или има благ случај. Но, тестот може да открие кога некое лице има повисоки нивоа на вирус и е поверојатно да зарази други, рече Џа.

Клучот е фреквенцијата. Ако овие тестови се широко користени и доволно евтини за да се направат неколку пати неделно, повеќе луѓе ќе научат дека се позитивни, ќе се стават во карантин и ќе го намалат ширењето.

„На сегашниот систем му недостасуваат толку многу случаи, не затоа што тестовите не се чувствителни, туку можеме да тестираме само толку многу луѓе“, рече Џа. „Загрижен сум дека нашата федерална влада сè уште е заглавена во ментален модел што нема смисла за оваа пандемија“.

Alltucker е на Твитер како @kalltucker или може да се испрати е-пошта на alltuck@usatoday.com.

Повеќе луѓе од кога било се тестираат за коронавирусот бидејќи неговата многу заразна варијанта омикрон урива рекорди со околу половина милион нови случаи секој ден.

Но, брзата варијанта го изложи капацитетот за тестирање на нацијата како недоволен, ситуација што се влошува со празниците бидејќи компаниите тестираат вработени што се враќаат, а училиштата и универзитетите ги прегледуваат студентите и персоналот. Соочени со празни полици во продавниците или долги редови на местата за тестирање речиси две години од пандемијата COVID-19, фрустрираните потрошувачи, лекарите и здравствените работници се прашуваат кој е виновен.

Одговорот може да биде комплициран како и текот на самата пандемија. Медицинските експерти укажуваат на погрешните чекори на администрациите на Бајден и на Трамп, фрагментиран здравствен систем кој силно се потпира на приватниот сектор и политички јаз што ги намалува стапките на вакцинација и ја остави нацијата поранлива на епидемии што ја поттикнуваат побарувачката за тестирање.

Просечно повеќе од 2 милиони Американци секој ден се тестирале за коронавирусот во текот на изминатата недела, според тракерот за тестирање на Универзитетот Џон Хопкинс кој ги собира податоците за тестирање пријавени од федералните, државните и локалните власти. Тракерот не вклучува резултати од многу домашни тестови.

Тоа не беше доволно за да се задоволи побарувачката. Претставниците на администрацијата на Бајден предупредија дека бранот омикрон може сериозно да ги тестира болниците и да ја поттикне побарувачката за дневни тестови до 3 до 5 милиони во текот на следните недели.

Уделот на позитивни тестови достигна пандемски рекорд од 25% во текот на изминатата недела . Светската здравствена организација смета дека нешто над 5% укажува дека не се прават доволно тестови, оставајќи премногу асимптоматски луѓе несвесно да го шират вирусот.

Пред една година, претседателот Џо Бајден ги промовираше плановите за проширување на тестирањето при спроведување на невидена вакцина. Иако десетици милиони Американци се вакцинираа и случаите се намалија минатата пролет, некои рекоа дека администрацијата пропуштила можност да го зајакне домашниот пазар за тестирање во нацијата кога забавувањето ги натерало тест-мајсторите да го намалат производството.

Да се ​​поддржи тестирањето е важно, но лекарите рекоа дека нацијата мора да продолжи да промовира вакцини кои ги штитат луѓето од сериозни болести, ги држат надвор од болницата и ја намалуваат потребата за повеќе тестирања.

„Основната причина што доведе до тековната несреќа е дека немаме доволно вакцинирани луѓе“, рече Емили Волк, претседател на Колеџот за американски патолози.

„Премногу доцна да им се помогне на луѓето“

Бајден ја презеде функцијата на 20 јануари, ветувајќи дека неговата администрација ќе го подобри тестирањето за вирусот и ќе ја стави под контрола смртоносната пандемија.

За време на кампањата, тој ја критикуваше администрацијата на Трамп за нејзиното справување со здравствената криза, тврдејќи дека неуспехот да се направи тестирањето широко достапно дозволи вирусот да излезе од контрола.

Една година подоцна, Бајден призна најмалку двапати минатиот месец дека неговата администрација била затечена од омикронскиот бран и дека требало да направи повеќе.

„Очигледно не е доволно“, им рече Бајден на гувернерите на нацијата на 27 декември за време на виртуелен состанок кога се разговараше за распределбата на тестовите дома. „Да знаевме, ќе одевме потешко, побрзо ако можевме“.

Во интервјуто за ABC News на 22 декември, Бајден рече дека посакувал да ги нарачал тестовите дома пред два месеци. „Можете да тврдите дека требаше да знаеме пред една година, пред шест месеци, пред два месеци, пред еден месец“, рече тој.

Додека омикрон беснее низ целата земја, претставниците на јавното здравство рекоа дека планираната дистрибуција на половина милијарда домашни тестови дојде предоцна.

„Ќе беше многу подобро да имавме неколку стотини милиони точни, докажани тестови достапни до сега“, рече Ирвин Редленер, педијатар и основач на Националниот центар за подготвеност за катастрофи на Универзитетот Колумбија во Њујорк.

„Го ценам купувањето на оваа дополнителна набавка за тестирање и нејзината дистрибуција“, рече Редленер. „Но, во однос на омикронот, многу е веројатно дека ќе биде предоцна да им се помогне на луѓето да се справат со многу понепосреден проблем“.

Претставниците на Белата куќа го отфрлија секој предлог дека земјата ја изгубила контролата врз вирусот.

„Ние сме на многу поинакво место отколку што бевме пред една година“, рече портпаролката на Белата куќа Џен Псаки во вторникот, посочувајќи на повеќе од 200 милиони Американци кои се вакцинирани и 20.000 локации низ целата земја каде што луѓето можат да се тестираат. бесплатно.

„Ние презедовме чекори за да се подготвиме за секоја непредвидена ситуација, во секој момент“, рече Псаки, „и работиме на тоа да го спроведеме и надградиме од тука“.

Белата куќа инсистираше на тоа дека тестовите станаа пошироко достапни во изминатата година и дека линиите во центрите за тестирање се предизвикани од напливот на луѓе кои бараат тестови во услови на пораст на многу заразната варијанта омикрон.

Од септември, администрацијата потроши повеќе од 2 милијарди долари за да го забрза производството на брзи тестови и 1 милијарда долари за набавка на тестови дома. Првиот домашен тест беше одобрен еден месец пред Бајден да ја преземе функцијата минатиот јануари; сега има десетина брзи антигенски тестови овластени од FDA.

Администрацијата потроши милијарди долари за да им помогне на државите да воспостават програми за тестирање во училиштата и да го поддржат тестирањето во руралните здравствени клиники, болниците и недоволно опслужените заедници, како што се оние со голем број расни и етнички малцинства.

Пазарот за тестирање дома бавно се развива

Обезбедувањето адекватно тестирање е постојан предизвик од почетокот на пандемијата COVID-19.

Под администрацијата на Трамп, првичните комплети за тестирање што Центрите за контрола и превенција на болести ги испратија до државните лаборатории за јавно здравје беа контаминирани и содржеа дефект во дизајнот , одложувајќи ги напорите за следење на вирусот за време на критичните рани недели од пандемијата.

Конгресот овласти милијарди долари за зајакнување на тестирањето, вклучително и надоместување на приватните лаборатории за да обезбедат широко распространето тестирање што лабораториите за јавно здравје не можеа да ги завршат сами. Во летото 2020 година, додека вирусот го зафати Сончевиот појас за време на вториот бран, на преоптоварените лаборатории им требаше една недела или подолго за да ги обработат тестовите. Одложените резултати беа малку корисни за следење и следење на вирусот.

Пазарот за брзо тестирање на антигени се појави, прво со мали машини за тестирање што се користат во лекарски ординации и центри за итна нега, а потоа во преносливи ленти за тестирање за еднократна употреба, кои може да се користат дома. Тие беа брз, лесен и ефтин начин за следење на вирусот.

Антигенските тестови откриваат протеини пронајдени на површината на коронавирусот, не им треба лабораторија и даваат брзи резултати. ПЦР-тестовите базирани на лабораторија го откриваат генетскиот материјал на вирусот, се поскапи и им треба подолго време за обработка. Лабораториските тестови се почувствителни и можат да детектираат траги од вирусот во подолг период, но застапниците на тестовите за антигени рекоа дека комплетите можат побрзо да предупредат некој што е заразен и е изложен на ризик да го пренесе вирусот на други.

Администрацијата на Трамп ги купи првите 150 милиони BinaxNow антигенски тестови направени од Abbott Laboratories и купи тестови направени од Quidel и Becton, Dickinson.

Големите владини набавки на антигенските тестови беа неопходни за да се одржи пазарот за тестирање, рече Брет Жироар, педијатар кој служеше како помошник секретар за здравство кој ги надгледуваше напорите за тестирање на администрацијата на Трамп.

„Во основа купивме сè, а индустријата знаеше колку што може да направи, ние ќе купиме“, рече Жироар.

Управата за храна и лекови додели овластување за итна употреба минатиот март за домашните тестови на Абот и Квидел.

Contents